INOVA prawie z Mercedesem

Nowoczesne górnictwo wprowadza coraz więcej innowacji i nowoczesnych technologii, służących zwiększaniu bezpieczeństwa pracy i podnoszeniu efektywności rozwiązań technicznych.
W Polsce, jak i na świecie prowadzi się badania w celu usprawnienia konstrukcji obudowy, poprawy jej współpracy z górotworem, atestacji czy też opracowania optymalnych metod projektowania. Badania właściwości statycznych i dynamicznych dotyczą pojedynczych elementów obudowy kotwowej.
Dlatego między innymi wobec takich oczekiwań i wyzwań środowiska górniczego, stanowisko laboratoryjne Spółki INOVA, zostało wyposażone w najnowszej generacji urządzenie – młot udarnościowy Charpy’ego LabTest CHK 450j, dzięki któremu możliwe jest prowadzenie badań udarności materiałów w procesie kontroli jakości.

Udarność jest energią zużytą na przełamanie próbki z karbem lub bez karbu, odnoszącym się do pierwotnego przekroju próbki. Wielkość energii pochłoniętej przez próbkę podczas badania uzależniona jest od wielu czynników, opisanych i zdefiniowanych w normach PN EN ISO 148-1 oraz ASTM E23. Wspomniane urządzenie zostało skonstruowane według projektu opracowanego przez firmę LABORTECH s.r.o. i wyposażone dodatkowo w elektromechaniczny przyrząd do nacinania karbu.

INOVA obecnie przeprowadza badania laboratoryjne kotwi górniczych na szeroką skalę w zakresie kontroli jakości oraz dopuszczenia ich do stosowania. Dzięki nowo zakupionemu urządzeniu, może prowadzić jeszcze szerszy rodzaj działalności przy zastosowaniu najnowocześniejszych, ale zarazem sprawdzonych rozwiązaniach technicznych, zgodnie z aktualnie obowiązującymi wymaganiami. Prowadzone prace w warunkach laboratoryjnych, na stanowisku badawczym stanowić będą korzystniejsze rozwiązania ze względu na zakres i dokładność uzyskiwanych wyników.

Nowe urządzenie – młot Charpy’ego, to jeden z elementów znaczącej inwestycji realizowanej przez Spółkę INOVA. Bez innowacji, nowoczesnych maszyn, urządzeń i technologii nie ma mowy o rozwoju jakiejkolwiek branży.
– Nasz Młot Chapy’ego, to jedno z najnowocześniejszych urządzeń działających na rynku górniczym, to jakby Mercedes w tych rozwiązaniach – mówi Ryszard Siczek – Kierownik Laboratorium Badawczego Inova.

Dodał: Paweł Juszczak
Dodano dnia: 2017-09-14
Przewiń do góry ↑