SUCHY LÓD – Nowoczesny system czyszczenia

3 października w Spółce INOVA zorganizowano spotkanie z firmą Flex-Serwis Sp. z o.o, z siedzibą w Warszawie, podczas którego zaprezentowano technologię czyszczenia urządzeń elektrycznych suchym lodem.

Czyszczenie przy użyciu suchego lodu jest innowacyjnym sposobem na szczególnie łagodne usuwanie uciążliwego brudu przy pomocy granulatu suchego lodu. Metoda ta jest bezinwazyjna, bezpieczna dla czyszczonych powierzchni, nie wykorzystuje żadnych detergentów i nie pozostawia odpadów. Doskonale się sprawdza w sytuacjach, kiedy niedozwolone jest czyszczenie wodą lub piaskowanie. Suchy lód nie przewodzi prądu i może być bezpiecznie używany w czyszczeniu urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Maszyny mogą być czyszczone na miejscu eksploatacji bez konieczności ich wyłączania, ani schładzania. Ponadto, efekt końcowy jest nie do uzyskania w przypadku innych metod. Granulat suchego lodu jest rozpędzany z wykorzystaniem sprężonego powietrza do ponaddźwiękowej prędkości w celu uderzenia w powierzchnię i w efekcie jej oczyszczenia. Właściwości procesu czyszczenia sprawiają zatem, że suchy lód z łatwością dociera do najdrobniejszych szczelin i zakamarków.

Kolejnymi zaletami zastosowania tej metody jest brak uszkodzeń powierzchni oraz ograniczenie odpadów. Suchym lodem można czyścić bardzo delikatnie powierzchnie bez ryzyka ich uszkodzeń. Nie uszkadza wrażliwych części maszyn, zwiększając tym samym ich żywotność. Twardość suchego lodu odpowiada twardości kredy, co w konsekwencji nie powoduje zmiany struktury powierzchni oczyszczanego materiału. Ponadto, jest to ekologiczny proces, ponieważ granulki suchego lodu przechodzą z postaci stałej bezpośrednio do gazowej, dlatego podczas czyszczenia jedynym odpadem jest samo zanieczyszczenie. Ogranicz to znacznie ilość odpadów i brak ścieków. W procesie wykorzystuje się granulki pochodzące z dwutlenku węgla z recyklingu, uzyskiwanego przy okazji innych procesów chemicznych.

Dzięki bardzo wysokiej wydajności, skuteczności działania i braku zanieczyszczeń, czyszczenie suchym lodem to alternatywa dla innych stosowanych metod np. czyszczenia gazami.

Kolejna prezentacja spółka INOVA planuje przeprowadzić na Oddziałach KGHM przy udziale ich kadry inżynierskiej. Zebrane w ten sposób opinie pozwolą na przygotowanie ewentualnej oferty nowych usług INOVY dla Grupy KGHM Polska Miedź S.A.

Dodał: Paweł Juszczak
Dodano dnia: 2017-10-23
Przewiń do góry ↑