W strukturze organizacyjnej Jednostki Certyfikującej INOVA sp. z o.o. zostało wydzielone Biuro Certyfikacji Wyrobów, w celu prowadzenia, jako wiodąca komórka organizacyjna, procesów certyfikacji wyrobów na podstawie uzyskanej akredytacji nr AC 101 nadanej przez PCA.
O certyfikat mogą ubiegać się dostawcy (producenci, importerzy, montujący, dystrybutorzy) wyrobów, produkcji krajowej, jak i zagranicznej. Prowadzimy certyfikację wyrobów według następujących typów programów certyfikacji wyrobów:
- Program certyfikacji typ 3 - certyfikacja prowadzona według tego programu obejmuje badanie i ocenę procesu produkcyjnego, prowadzony jest nadzór fabryczny przez badanie albo inspekcję próbek u producenta i ocenę procesu produkcyjnego
Elementy programu:- wybór
- określenie właściwości przez badanie lub ocenę
- ocenę początkową procesu produkcyjnego, o ile ma to zastosowanie
- przegląd raportu z badania lub z oceny
- decyzję dotyczącą certyfikacji
- wydanie certyfikatu i udzielenie zezwolenia
- nadzór przez badanie albo inspekcję próbek u producenta i ocenę procesu produkcyjnego
- Program certyfikacji typ 1b - certyfikacja prowadzona według tego programu obejmuje badanie i ocenę próbek pobranych z partii wyrobu - wydawany certyfikat dotyczy wyłącznie zidentyfikowanej partii wyrobów.
Program certyfikacji typ 1a - certyfikacja prowadzona według tego programu obejmuje badanie próbki wyrobu, certyfikat jest wydawany dla typu wyrobu.
W okresie nadzorowania posiadacz certyfikatu może wystąpić o przedłużenie ważności certyfikatu lub rozszerzenie, ograniczenie jego zakresu. Certyfikat może być również zawieszony lub cofnięty - z inicjatywy BCW lub na wniosek Klienta.
Ubieganie się o certyfikację
Dostawca wyrobu (lub jego upoważniony przedstawiciel), zainteresowany uzyskaniem certyfikatu jest informowany w trakcie wstępnej rozmowy o wymaganiach, zasadach certyfikacji oraz otrzymuje informacje:
- o zakresie certyfikacji, możliwej do realizacji
- o podstawowych elementach procedury certyfikacji wyrobów
- dotyczące wymagań w zakresie certyfikacji
- dotyczące wymagań w zakresie badań
- dotyczące dokumentacji technicznej, wymaganej w procesie certyfikacji
- o opłatach za przeprowadzenie certyfikacji
Certyfikacja przeprowadzana jest w ciągu jednego miesiąca od daty rejestracji "Wniosku o certyfikację" pod warunkiem, że dokumentacja jest kompletna i wystarczająca dla potrzeb certyfikacji. Okres potrzebny na uzupełnienie lub poprawienie dokumentacji nie jest wliczany w proces certyfikacji.
"Certyfikat zgodności lub Certyfikat badania typu WE wydawany jest na czas określony. Pierwszy na okres trzech lat, a wznowienie na okres nie dłuższy niż pięć lat z ważnością od dnia wydania certyfikatu. Certyfikat może być na wniosek dostawcy udzielony na kolejne okresy ważności."
Klient ubiegający się o certyfikat zgodności powinien:
- zidentyfikować wyrób
- wskazać dokumenty normatywne, zawierające wymagane kryteria zgodności
Jeżeli Klient posiada system zarządzania certyfikowany przez jednostkę certyfikującą systemy zarządzania akredytowaną, przez PCA to jednostka będzie mogła po upewnieniu się o ważności certyfikatu odstąpić od przeprowadzania kontroli warunków organizacyjno-technicznych klienta, do prowadzenia stabilnej produkcji lub importu wyrobu. Badania dla potrzeb certyfikacji muszą być wykonane w laboratoriach lub jednostkach, o sprawdzonych kompetencjach technicznych, uznanych przez BCW. Prowadzony jest, systematycznie aktualizowany, wykaz tych laboratoriów i jednostek.